تحقیق اسباب نزول، شأن نزول و زمان نزول و نقش آن در تفسیر  شامل  85 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد اسباب نزول و شأن نزول و زمان نزول و نقش آن در تفسیر می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

فصل اول:مفهوم شناسی

 ۱ ـ ۱ . معنا شناسی

۱ـ ۱ ۱٫ مفهوم شناسی«زمان نزول»

۱ ـ ۱ ۱ـ ۱٫ معنای لغوی «زمان»

«زمان[۱]» از ماده «زمن»، «از لغات مشترک میان عرب و عجم است[۲]» و به «اسمی که برای وقت، چه کم باشد و چه زیاد[۳]»، «عصر[۴]» و «چیزی که دائم در حرکت[۵]»، «وقت، هنگام، دور و عهد[۶]»، «زمانه، روزگار، دهر[۷]» و… معنا شده است.

برای مشخص شدن معنای «زمان» به تفاوت معنایی «زمان» با دیگر واژه ها می پردازیم: «زمان» و«أمد»: «زمان» هم برای مبدأ و هم غایت و نهایت استعمال می شود یعنی برای زمان های گذشته و حال و آینده به کار می رود ولی «أمد» فقط به اعتبار هدف و غایت استعمال مى‏شود و تنها برای زمان آینده است[۸].

«زمان» و «ابد»: «ابد» زمانی است پیوسته برخلاف «زمان» که پیوسته نیست[۹].

«زمان» و«دهر»: «زمان» هم به مدت بسیار اطلاق مى‏شود و هم به مدت اندک اما از مدت طولانى به «دهر» تعبیر می شود[۱۰].

۱ ـ ۱ ۱ـ ۲٫ تعریف اصطلاحی «زمان نزول»

در این تحقیق «زمان نزول» عبارت است از: اوقاتی که فرازهایی از آیات قرآن کریم بر حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام وحی شده است.

۱ـ ۱ ۲٫ مفهوم شناسی«مکان نزول»

۱ـ ۱ ۲ ـ ۱٫ معنای لغوی «مکان»

«مکان[۱۱]» اسم ظرف است و به «جای، محل، جایگاه[۱۲]، موضع بودن چیزی، قرارگاه هر چیز از زمین و جای شیء[۱۳]» معنا شده است. این واژه به نظر بعضی از اهل لغت مشتق از «کون»؛ «بودن و هستی» است که در اثر کثرت استعمال به معنی مطلق «جا» به کار می‌رود[۱۴] و بعضی دیگر معتقدند از ماده «مکن» به معنای «جایی که چیزی را در بر

می‌گیرد[۱۵]» است.

کلمه «مکان» صرف نظر از ریشه آن ۳۲ مرتبه به معانی «جای، جایگاه، جایگزین و وضع و موقع» در قرآن کریم به کار رفته است.

۱ـ ۱ ۲ـ ۲٫ تعریف اصطلاحی «مکان نزول»

در این نوشته منظور از «مکان نزول» عبارت است از: هر جا و هر شهری است که پیامبر(ص) به آنجا قدم گذارده اند و آیاتی از قرآن کریم بر آن حضرت نازل شده است.

۱ـ ۱ ۳٫ مفهوم شناسی«نزول قرآن»

۱ـ ۱ ۳ـ ۱٫ معنای لغوی «نزول»

واژه «نزول» از «نزل» به معنای «فرود آمدن یا فرو افتادن[۱۶]؛ از بالا به پایین است[۱۷]» مانند «فرود آمدن باران از آسمان یا فلانی از اسبش فرود آمد[۱۸]» و نیز به معنای «جاگیر شدن و در جایی اقامت افکندن» است[۱۹].

برخی اهل لغت «نزول» را به معنای «هبوط» آورده اند[۲۰]. اما کسانی بین این دو فرق گذاشته

و گفته اند: «هبوط» به معنای فرود آمدن قهری است مانند فرود آمدن سنگ[۲۱] و در کاربرد آن در مورد انسان دلالت بر تحقیر و نقص دارد[۲۲] برخلاف «نزول»؛ این لفظ در مواردی چون ملائکه[۲۳] و باران[۲۴] به کار رفته و اشاره به عظمت و شرافت دارد[۲۵]. در«هبوط» به مقصد فرود، جایی که غیر از مبدأ است توجه شده اما در «نزول»، مبدأ؛ جای اولی که چیزی می‌خواهد از آن جدا شود مورد نظر بوده و به استقرار یافتن در جای دوم توجه ای نمی‌شود.[۲۶].

کلمه «نزول» با مشتقاتش در مجموع ۲۹۳مرتبه در قرآن کریم آمده است.

۱ـ ۱ ۳ـ ۲٫ تعریف اصطلاحی «نزول قرآن»

بدون تردید در زمینه نزول قرآن هیچ یک از معانی لغوی که دلالت بر نزول مادی و مکانی دارد نمی تواند مورد نظر باشد. زیرا قرآن کریم که مرتبه ای از علم خداوند متعال است، جسم نیست تا در مکانی قرار گیرد و یا از بالا به پایین فرو فرستاده شود. بنابراین با وجود اختلاف نظر در میان دانشمندان علوم قرآنی[۲۷]، باید واژه «نزول» را در مورد قرآن به معنای مجازی به کار برد. منظور از «نزول قرآن کریم» ظهور وحی در پیامبر اکرم(ص) است؛ نزول معنوی و روحانی که تنها ایشان حقیقت آن را دانسته و درک می کردند[۲۸]. بدین معنا که قرآن حقیقتی والا است که منشأ اصلی آن علم ذاتی خداوند است و از آنجا که دور از دسترس فهم متعارف انسانها است خدای رحمان و رحیم جهت تمام کردن عنایت و رحمت خویش آن حقیقت را به مرتبه ظهور فعلی و در قالب الفاظ متجلی ساخته و به پیامبر خویش وحی نموده است[۲۹]. و به اعتبار بلندی مقام خدای تعالی و پستی مقام عبودیت است که آمدن قرآن از آن مقام به این مقام «نزول» نام گرفته است[۳۰].

بنابر نظر عده ای از دانشمندان، نزول قرآن کریم دو بار بوده است:

الف ـ نزول اجمالی: معارف الهی واقع در قرآن یک باره بر قلب پیامبر فرود آمده است تا روح آن حضرت سرشار از نور معرفت قرآنی گردد.

ب ـ نزول تفصیلی: در دوران رسالت، قرآن با الفاظ معین و آیات پیاپی، تدریجی بر پیامبر(ص) فرود آمده است که گاهی با حوادث و وقایعی مرتبط بوده است.

آنها، آیه شریفه هود/۱ را شاهد بر اندیشه تعدد نزول قرآن گرفته اند[۳۱]:

«… کِتَابٌ أُحْکِمَتْ ءَایَاتُهُ ثمُ‏َّ فُصِّلَتْ مِن لَّدُنْ حَکِیمٍ خَبِیر»


جهت دانلود متن کامل تحقیق اسباب نزول و شأن نزول و زمان نزول و نقش آن در تفسیر کلیک نمایید


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات