تحقیق موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی سیاسی و فرهنگ مصر  شامل  40 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی سیاسی و فرهنگ مصر  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

- مقدمه

در این مقاله ابتدا کشور مصر بطور اجمالی معرفی شده و در خصوص  جغرافیا و گذشته این کشور به اختصار صحبت می شود و سپس به معرفی وضعیت اقتصادی سیاسی و فرهنگ مصر می پردازیم.

۲-۲- موقعیت ژئوپلتیک (جغرافیایی) مصر

از دیدگاه سیاسی و فرهنگی مصر یکی از مهمترین کشورها در جهان عرب و خاورمیانه‌است، بسیاری از شهروندان مصری به ریاست سازمان‌های بین‌المللی ملی و منطقه‌ای رسیده‌اند و دانشگاه الازهر مهمترین مرکز مذهبی جهان اسلام در این کشور واقع شده است.

مِصر کشوری در شمال خاوری قاره آفریقا است و در مختصات جغرافیایی۳۰°۲′ شمالی ۳۱°۱۳′ شرقی واقع شده است. در حقیقت مصر را م توان پل آسیا و آفرقا نامید چرا که صحرای سینا که بصورت یک شبه جزیره است در آسیا قرار گرفته و بخش دیگر این کشور در آفریقا واقع شده است. مصر از شمال به دریای مدیترانه و ازشرقبهدریای سرخ و کانال سوئز منتهی شده و از غرب با کشورلیبی، از جنوب با کشور سودان و از سوی شبه جزیره سینا با اسرائیل و نوار غزه در فلسطین هم مرز است. وجود صحرای سینا که پل ارتباطی زمینی آسیا و آفریقاست از یک سو و کانال سوئز که ارتباط نزدیکتر شرق و غرب را ممکن ساخته است از سوی دیگر باعث شده تا مصر از موقعیت استراتژیکی بالایی برخوردار باشد.( حسینی ،۱۳۸۱،ص ۱۹)

۲-۳-موقعیت ژئوپلتیک ایران

جمهورى اسلامى ایران، به لحاظ جغرافیایى در آسیاى جنوب غربى، که منطقه و محدوده توسعه ایران در سند چشم‏انداز افق ۱۴۰۴ هجرى شمسى ایران ۲۰ ساله مى‏باشد قرار گرفته است که شامل آسیاى میانه، قفقاز،(۱) خاورمیانه کوچک، خلیج فارس و شبه قاره (افغانستان و پاکستان) است. قرار گرفتن ایران در این منطقه ژئوپلتیک وژئواستراتژیک از جهان، که محل تلاقى و راه ارتباطى اروپا به جنوب و جنوب شرق آسیا (محل زندگى بیش از یک سوم جمعیت جهان)، و پل ارتباطى میان سه قاره اروپا، آسیا وآفریقا مى‏باشد و امکان دسترسى کشورهاى تازه استقلال یافته به آبهاى آزاد از طریق ایران را فراهم مى‏سازد، کشور عزیز ما را خواسته یا ناخواسته در متن تحولات مهم جهانى‏قرار مى‏دهد. در ذیل به برخى از جنبه‏هاى ژئوپلتیک، ژئواستراتژیک، و ژئواکونومیک ایران در منطقه مى‏پردازیم:
حساسیت‏هاى امنیتى – سیاسى حاکم بر منطقه، به‏ویژه نزدیکى جغرافیایى ایران به اسرائیل غاصب، که امنیت آن به لحاظ استراتژیکى براى آمریکا از اهمیت زیادى برخوردار است، و همچنین موقعیت ژئواستراتژیک، جمعیت کمّى و کیفى سرزمینى، منابع سرشار انرژى، و ظرفیت‏هاى بالقوه و بالفعل رشد و توسعه ایران، کشور عزیز ما را مرکز ثقل اهرم سیاست خارجى قدرت‏هاى بزرگ قرار داده است، به حدى است که حتى بى‏طرفى ایران در خصوص مسائل منطقه‏اى وبین‏المللى براى قدرت‏هاى بزرگ رضایت بخش و قانع کننده نباشد. بر این‏اساس، با توجه به این که ایران در این منطقه حساس جهانى، داراى نقش وموقعیت حساسى است که آمریکا در عرصه سیاست‏هاى استراتژیک خود در قبال خاورمیانه نمى‏تواند آن را مد نظرقرار ندهد، رفتار آمریکا با جمهورى اسلامى ایران و قراردادن ایران در محور شرارت از یک طرف و انتقال خط مهار ایران توسط آمریکا از البرز به منتهى‏الیه زاگرس و در نهایت تکمیل‏محاصره ایران از جهات شمال و جنوب و قرار دادن ایران در حلقه انگشترى (RoadRing) متحدان خود، بسیار قابل ملاحظه و تأمل است.(عبدالله خانی:۱۳۸۴)   به دلیل ضعف ساختار اقتصادى کشورهاى منطقه، به خصوص کشورهاى آسیاى مرکزى و قفقاز و عدم توانایى لازم براى همراهى با فرایند جهانى‏شدن، سرمایه‏گذارى ایران در این منطقه موجب تأمین منافع ملى این کشور خواهد شد.

به نظر نمى‏رسد که توسعه یافتگى در ۵ حوزه پیش گفته بدون حضور ایران به آسانى ممکن باشد. بنابراین، ایران باید آن قدر پیشرفت داشته باشد که امنیت، صلح و توسعه را در درون خود و منطقه پیاده کند.

پس از فروپاشى اتحاد جماهیر شوروى و از میان رفتن مرکزیت سیاست خارجى آمریکا در بلوک شرق، موضوعاتى مانند بروز شکاف میان آمریکا و شرکاى استراتژیک آن، رویکرد مخالفت‏جویانه چین، ناتوانى آمریکا از کنترل تکثیر سلاح‏هاى هسته‏اى، گرایش روسیه به اقتدارگرایى، تقلیل جایگاه بى‏همتاى اقتصادى، اطلاعاتى و نظامى و همچنین ناتوانى آمریکا از ارتقاى آزادى، همگى باعث شده است که آمریکا در سیاست خارجى خود تجدید نظر کرده و منافع خود را در تعیین اولویت‏هاى سیاسى خارجى جدید به منطقه آسیاى جنوب غربى به‏ویژه کشور ایران متمرکز کند.  سرمایه‏گذارى‏هاى طولانى مدت آمریکا در سال‏هاى اخیر حتى به بهاى از دست دادن اعتبار و وجهه بین‏المللى و حقوق بشرى خود در تجاوزات اشغالگرایانه به عراق و افغانستان و قلع و قمع مبارزان فلسطینى با دستان رژیم سرسپرده و نامشروع اسرائیل، بدان جهت صورت مى‏پذیرد که ایران داراى موقعیت ژئوپلتیک، ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک بالایى است که با توجه جدى به منطقه مى‏تواند در نهایت جایگاه خود را در نظام بین‏الملل ارتقا بخشیده و به عنوان یک قدرت رقیب و یا حداقل یک مزاحم جدى براى ایالات متحده آمریکا تبدیل گردد.(فهیم دانش:۱۳۸۴)

بر خلاف دوران جنگ سرد، که بنیان قلمروهاى ژئواستراتژیک بر اساس توان نظامى و جغرافیایى و ایدئولوژیک بنا شده بود، پس از پایان جنگ سرد به دلایل فراوان؛ از جمله هزینه بسیار بالاى تسلیحات نظامى، مسائل نظامى و ایدئولوژیک، اهمیت خود را در تعیین اهمیت مناطق ژئواستراتژیک از دست داد و عوامل انسانى و اقتصادى جایگزین آن شد.  نظر به این که ملاک قدرت در قرن بیست و یکم میلادى توانمندى اقتصادى در سطح بین‏المللى است، خاورمیانه و به‏ویژه منطقه خلیج‏فارس به دلیل داشتن این توانمندى، از مناطق مهم ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خواهد بود. طبیعى است ایران نیز به عنوان یکى از کشورهاى منطقه، در قرن بیست و یکم، از لحاظ راهبردى و اقتصادى، از اهمیت زیادى برخوردار خواهد بود.  در هر حال، بدیهى است دستیابى به جایگاه هژمونیک و ایفاى نقش مؤثرتر در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه، همواره یکى از اهداف سیاست خارجى ایران بوده است.

آمریکا به عنوان ابرقدرت جهان در تلاش است تا از طریق به کارگیرى دیپلماسى قهرآمیز، ایران را در چارچوب ساختارها و نهادهاى بین‏المللى مجبور به پذیرش هنجارهاى هژمونیک کند و این کشور را از دستیابى به جایگاه هژمونیک در منطقه بازدارد.  به دلیل ماهیت نظام ایران، جهت‏گیرى سیاست خارجى، موقعیت جغرافیایى حساس و اهمیت استراتژیک و ژئواستراتژیک منطقه خاورمیانه، نظام بین‏الملل محافظه‏کار – اعم از هژمونیک و چندقطبى – محدودیت‏هاى ساختارى شدیدى را براى دستیابى این کشور به موقعیت هژمونیک منطقه‏اى تحمیل خواهد کرد(۱۰) و این امر یکى از چالش‏هاى عمده‏اى است که جمهورى اسلامى ایران در تحقّق اهداف چشم‏انداز در افق ۱۴۰۴ با آن روبه‏رو است.


جهت دانلود متن کامل تحقیق موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی سیاسی و فرهنگ مصر کلیک نمایید


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic