پنجشنبه 10 فروردین 1396  11:20 ق.ظ

مقاله سقف کاذب شامل 38 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از مقاله های جامع و کامل در مورد   سقف کاذب می باشد و دارای منابع معتبر می باشد 

مقدمه

سقف کاذب

رشته ای ا ز معماری داخلی ساختمان است که برای پوشش سقف اصلی (زیر سقف) بکار میرود. از پیشینه این رشته اطلاعات موثقی در دست نیست.معلوم نیست اولین کسانی که از سقف کاذب استفاده کرده اند چه قدر از کاربردهای مختلف این حرفه آگاهی داشتند اما سقف کاذب در زمانی کوتاه جای خود را در صنعت ساختمان پیدا کرد.

سقف کاذب می تواند بصورت گچی –چوبی –فلزات رنگین- پی وی سی – شیشه ای – آهنی – ورق های فلزی روکش دار – آلومینیومی – کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجراء به صورت واحد و با با هم را داراست.

حضور سقف کاذب در ساختمان دغدغه پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف را از بین می برد که یکی از ویژگیهای این رشته ساختمانی نیز هست.

سقف کاذب در مواردی که ذکر می شود قابلیت خود را بروز می دهد:عبور تاسیسات- آکوستیک کردن- دکوراتیو- سبک کردن ساختمان در برجها- هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت- نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و….

پوشش مهمترین کارکرد سقف کاذب است، بعد از آن دکوراتیو و رنگ آمیزی و نورپردازی قرار می گیرند.

سقف کاذب همپای رشته های مختلف ساختمانی و صنایع دیگر رشد کرده و به پویایی رسیده است. جزو صنایع فلزی وساخت و ساز است که در ساختمان کاربرد دارد. صنعت نوین ساختمان به خوبی این رشته را به خدمت گرفته و از آن بهره می گیرد. تولید انبوه آن هم مقرون به صرفه است که خود این مسئله برای مهندسان ساختمان اهمیت زیادی دارد.

طراحان سقف کاذب هم با انعطاف پذیری متریال سقف کاذب آشنایی دارند. آنها از اشکال مختلف محصولات مطلعند و این آشنایی به آنها کمک می کند نقشه های بهتری طرح کنند. نقشه هایی که موقع اجرا هم به همان زیبایی روی کاغذ باشند!

سقف کاذب

طراحی این رشته از صنعت ساختمان به تخصص خاصی نیاز دارد. طراح باید ویژگی های همه سازه ها را به خوبی بشناسد. با انواع سقف کاذب آشنایی داشته باشد و نوع کاربردی آنها را در موقعیت های مختلف درک کند تا درهنگام اجراء تئوری آن یا طراحی بکار گیرد.

موقعیت ها میتواند اینها با شد: رطوبت- دما – اکوستیک – نور پردازی- دکوراتیو – آب و هوای منطقه ای و مقرون به صرفه بودن. یک نوع طراحی هم مختص تولید کنندگان است که ازنظر اجرا سریع و آسان آن مورد توجه قرار می گیرد.

نصب سریع و آسان سقف کاذب یکی از مواردی است که تولیدکنندگان در ساخت و ساز آن کوشش و رقابت می کنند. طراحان تولید هم تمامی این موارد را در نظر می گیرند و متریالی ابداع می کنند که که همه ویژگی های مورد نظر کارفرما و عواملی که بعد از سقف کاذب با آن سر و کار دارند را تامین کند. مثل تکنیسینهای تاسییات (برقکار،لوله کش، تهویه…)

نصب آسان سقف کاذب به عواملی بستگی دارد که بدین قرار است: سبکی متریال_ انتخاب زوایایی که براحتی سقف مورد نظر اجرا شود_انتخاب متریالی که زوایای پوشش را تامین کند و به راحتی در کنار هم جفت و جور شود_ با سهولت آویزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلی_تولید سازه هایی با اندازه های مختلف.

در انتخاب طرح و اجزاء آن همفکری نزدیک بین مجری سقف کاذب و معمار طراح باید وجود داشته باشد

نصب نبشی تراز

اتصال آویز به سقف اصلی

اجرای شبکه سازه

قرار دادن تایلها درون شبکه

سقف کاذب

سازه های سقف کاذب در اختیار تولید کننده است. و به صورت انبوه تولید می شود. امکان تولید کلان آن هم همیشه میسر است. تولید کنندگان این صنف رقابت چشمگیری در طراحی، تولید وعرضه مقرون به صرفه آن با هم دارند.

دوام، استحکام، سبکی، قابلیت رنگ پذیری مناسب و آبکاری، مقاوم در برابر خوردگی (اسید، زنگ زدگی و…)، انعطاف پذیری، قابلیت برش کاری (قیچی،اره و…)، قابلیت خم کاری و دیگر موارد، همگی عواملی برای رقابت بین تولید کنندگان هستند.

زیرسازی سقف کاذب

زیرسازی برای نگه داشتن سقف کاذب است. به یک مجموعه از سازه هایی گفته می شود که در کنار هم و با اتصال به هم اسکلتی را به وجود می آورند که سقف کاذب (سازه های سقف کاذب) بر روی آن متصل می شود که خود این اتصال ممکن است به گونه های مختلفی صورت گیرد.

وظیفه اصلی زیرسازی نگه داشتن سازه های سقف کاذب به سقف اصلی است. این نگه داشتن به صورت افقی، عمودی، زاویه دار و قوسی است.

زیرسازی تمامی سقف کاذبها در مواردی با هم مشترک است و در واقع می توان گفت همان عواملی هستند که رقابت بین تولیدکنندگان را به وجود می آورند.

دو گونه زیرسازی وجود دارد:یکی برای سقفهای آویزانی و دیگری ثابت.

روش اتصال زیرسازی از سقف اصلی به سقف کاذب به صورت دو خط عمود برهم باید باشد و در موارد خاص به صورت زاویه دار می تواند باشد  ۵

زیر سازی در سقف کاذب

مهمترین بخش اجراء سقف کاذب زیر سازی آن می باشد. که تمامی عملیات برآورد اولیه، مهار متریال پوششی سقف کاذب، آریش چراغها (نور پردازی) و مهار کردن دیگر عوامل الکتریکی و الکترونیکی، نحوه و چگونگی عبور تاسیسات اصلی ساختمان از پشت سقف کاذب، اختلاف سطح و دکوراتیوبودن پوششی اصلی در نوع و ابعاد اجرایی زیر سازی تاثیر گذار است.

تمامی عوامل نامبرده یک به یک ویا بطورجمعی این تاثیر را باعث می شود. موارد ذکر شده برای طراحی سقف کاذب اهمیت خاصی دارد، چرا که از هر کدام از حالات می توان به خوبی در طرح اجرایی استفاده چشمگیری داشت.

نوع زیرسازی می تواند پروفیل آهنی، پروفیلهای رول فرم شده از جنس گالوانیزه و آویزها (تسمه ای ویامفتول) ودر بعضی مواقع چوب هم باشد.

نوع جغرافیا منطقه اجرایی (دما، میزان رطوبت و…) در انتخاب زیر سازی و تهویه درست پشت سقف کاذب و اتصال خوب به سقف اصلی ساختمان مهمترین بخش این بحث است.

اتصال زیر سازی به سقف اصلی ساختمان به چند روش انجام می گیرد. زیر سازی اگر پروفیل آهن با شد به خود اسکلت ساختمان جوش می شود ولی اگر سقف کاذب آویزانی باشد. به وسیله تسمه یا مفتول با روش پیچ و رولپلاک و یا میخ فولادی که به وسیله تفنگ مخصوص این کار شلیک می شود انجام می گیرد (در مورد پروفیل های رول فرم شده هم همینطور).


جهت دانلود متن کمال مقاله سقف کاذب کلیک نمایید


نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic