شنبه 9 بهمن 1395  11:47 ق.ظ

پاورپوینت شربت های قندی شامل   23 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از پاورپوینت های جامع و کامل در مورد  شربت های قندی  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد 

مقدمه

تعریف

شربتهای قندی بخشی از شیرین کننده های طبیعی هستند که امروزه استفاده فراوانی در تولید محصولات غذایی و حتی دارویی دارند .

 

شربت خرما

خرما میوه ای قدیمی است . چربی کمی دارد . بعلت مقادیر ناچیز سدیم بیماران مبتلا به فشار خون بالا با مصرف آن مشکلی نخواهند داشت .

شربت یاکون

اکثر ریشه ها و غده های گیاهی کربوهیدرات ها را به صورت نشاسته ذخیره می کنند ، گیاه باکون کربوهیدارت را بهصورت فروکتوز الیگوساکارید (FOS) پلیمری که عمدتاً از فروکتوز تشکیل شده است ذخیره می کند . پودر ریشۀ خشک شده یاکون حاوی ۷۰-۵۰ % FOS  و نسبت کمی از شکرهای ساده ( مثل گلوکز ، فروکتوز و ساکارز)می باشد.

بدن انسان آنزیمی جهت هیدرولیز FOS ندارد در نتیجه به صورت غیر متابولیزه از دستگاه گوارش عبور کرده و کالری کمی تولید می کند.  یاکون همچنین به عنوان مادۀ پروبیوتیک عمل مادۀ پروبیوتیک عمل نمودهه و قسمت هضم نشدۀ یاکون به عنوان ماده ای جهت تغذیه باکتری های مفید روده بوده و باعث بهبود جذب ویتامین هایی از قبیل ب کمپلکس .

سایر مزایای fos

افزایش میزان تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره از قبیل بوتیرات

افزایش جذب کلسیم و منیزیم و بهبود در کاهش ترکیبات سمی

افزایش تراکم استخوان

کاهش میزان گلوکز خون  در افراد دیابتی

سسکوئی ترپن لاکتون ها و فلاونوئیدهای موجود در برگهای دیاکون دارای خواص قارچ کشی و آنتی اکسیدانی هستند .

 

شربت افرا

شربت افرا یک مادۀ شیرین کننده است که از شیرۀ بعضی از درخت های افرا بدست می آید . در نواحی سردسیر این درخت ها قند را در ریشه های خود قبل از زمستان ذخیره می کند و شیره ای را که در بهار می رسد می توان از درخت گرفته و تغلیظ کرد. این شربت اغلب در محصولاتی مانند وافل ( نوعی کیک ) ، پنکیک ، بلغور جو، کرامپت (نوعی نان شبیه به کیک ) و نان تست فرانسوی مورد استفاده قرار می گیرد . گاهی اوقات از آن در ترکیب برای پختن ، تولید شکلات ، آماده سازی دسرها  و یا به عنوان منبع قند و عامل طعم دهنده د رساخت آبجو استفاده می شود .

برای استحصال این محصول در اوایل بهار که برف ها و یخ ها آب می شود با استفاده از ابزارهای سنگی در درخت شکافهای v شکل ایجاد می کند و سپس نی هایی را به داخل این شکاف وارد می کنند تا شیره به درون ظرفهایی که در کنار درخت قرار داده شده است هدایت و جمع آوری شده است .

ساکارز مهمترین قند این شربت است و تولید این شربت بیشتر در آمریکای شمالی و کانداد متمرکز است .

زمانی  که شیره می جوشد آب آن تبخیر می شود و آب آن تبخیر می شود و غلیظ می گردد  غلظت مناسب دست کم شامل ۶۶% قند می شود وزمانی بدست می آید که شیره جوشیده شده به دمای ۱۰۴ درجه سانتی گراد برسد غلظت آن با یک هیدرومتر سنجیده می شود اگر این غلظت خیلی پایین باشد شربت شیرنی کافی را نخواهد داشت و اگر خیلی بالا باشد به  به صورت کریستالی در می آید .

زمانی که شربت به غلظت مناسب رسید فیلتر شده و  درحالی که گرم است بسته بندی می شود.

از اوایل ۱۹۷۰ میلادی برخی تولید کنندگان شربت افرا شروع به استفاده از حالت اسمزی معکوس برای برداشتن آب از شیره قبل از بیشتر جوشیدن آن کردند استفاده از حالت اسمزی معکوس باعث می شود تقریباً ۷۵ تا ۸۰ % آب از شیره قبل از جوشیدن برداشته  شود و مصرف انرژی کم شود و شربت در معرض دماهای بالا قرار نگیرند.


جهت دانلود متن کامل پاورپوینت شربت های قندی کلیک نمایید


نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات