دوشنبه 24 خرداد 1395  12:46 ب.ظ

مقاله دستگاه تراش و فرز شامل 35 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  دستگاه تراش و فرز می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

۱- مقدمه

تاریخچه مختصر از شرکت ایران خودرو :

شرکت ایران خودرو (سهامی عام ) تحت پوشش سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران می باشد. تاریخ تاسیس شرکت درمرداد ماه ۱۳۴۱ با شماره ثبت ۷۳۵۲ وبا نام شرکت سهامی کارخانجات ایران ناسیونال می باشد.

اولین محصولات تولیدی شرکت را اتوبوسهای مدل ۳۲۱و ۳۱۹ ومینی بوس تحت لیسانس دایملر بنز تشکیل می داد سپس درتاریخ ۲۰/۶/۱۳۴۵ اجازه تاسیس کارخانجات انواع خودروسواری ۴ سیلندر از طرف شرکت تالبوت به این شرکت اعطاء شد. واز اواخر سال ۱۳۴۵ تولید خودروسواری پیکان ۱۶۰۰ دراین شرکت شروع شد. درسال ۱۳۵۰ مطالعه برای ساخت موتور پیکان وبالابردن تیراژ تولید دراین شرکت شروع شد که نتیجه آن به احداث کارخانه ریخته گری شرکت ایران خودرو که در آن انواع قطعات چدنی موتور از قبیل سیلندر ، سرسیلندر ،اگزوزدود فلایویل ،کپه یاتاقان سیلندر وچرخ دنده میل سوپاپ و… تولید می شود ،منجر شد ،لازم به توضیح است که ریخته گری شرکت باتوجه به اطلاعاتی که اینجانب از همکاران شاغل دراین کارخانه بدست آورده ام هم اکنون قطعات جدید دیگری مانند کاسه چرخ –دیسک ترمز – منیفلد هوا و توپی چرخ پیکان را نیز شروع کرده است  که قسمتی از این قطعات که از کیفیت بالائی هم برخودار است به کشورهای اروپائی مانند فرانسه و آلمان صادر می شود.کارخانه موتورسازی شرکت ایران خودرو نیز درسال ۱۳۵۰ باهدف ساخت بدنه موتور پیکان وهم چنین مونتاژ موتور تاسیس گردید این کارخانه شامل دوبخش ماشین شاپ ومونتاژ موتور می باشد. درقسمت ماشین شاپ قطعات سیلندر ،سرسیلندر کپه  یاتاقان –فلاویل ، منیفلد دود درخطوط جداگانه ماشین کاری شده وسپس به قسمت مونتاژ موتور منتقل می گردند .

وضعیت فعلی کارخانه به شرح زیر است :

محصولات تولیدی شرکت به ترتیب عبارتند از :

۱-   خودرو سواری پیکان با موتور انژکتوری وکاربراتور

۲-   خودروسواری پژو۴۰۵Gli, 405  Glx

3-   خودروسواری پژو RD

4-   خودروسواری سمند

۵-   خودرو سواری پارس

۶-   خودرو سواری پژو ۲۰۶

۷-   خودرو وانت پیکان ۱۶۰۰

۲- معرفی سالن تراشکاری موتورسازی :

تراشکاری قسمت جنوبی سالن موتورسازی :

این سالن که درمحوطه ای به مساحت تقریباً ۸۰۰ متر مربع قراردارد درضلع جنوبی سالن موتور سازی واقع شده است. تجهیزاتی که دراین قسمت موجود است به شرح زیر است :

۱-   دستگاه تراش تبریز ۸ دستگاه

۲-   دستگاه تراش انگلیسی ۲ عدد

۳-   دستگاه سنگ محور ۳ عدد

۴-   دستگاه سنگ کف ساب ۲عدد

۵-   دستگاه اسپارک ۲عدد

۶-   دستگاه فرز دیجیتال تبریز ۲عدد

۷-   دستگاه فرز معمولی تبریز ۲عدد

۸-   دریل رادیال ۳عدد

۹-   صفحه تراش ۲عدد

۱۰-          دستگاه جیکس  بور ۲عدد

۳-فعالیتهای انجام شده د رطول دوره کارآموزی:

اینجانب با توجه به آشنایی قبلی که بادستگاه تراش ،فرزودریل دردانشگاه داشتم  ،درطول دوره کارآموزی نیز با دستگاههای فوق کار کردم

۴-معرفی‌ماشینهای‌ابزار‌ازنظر‌نوع‌کاربرد‌وتوضیح‌عملکرد‌قسمتهای‌مختلف آنها :

۴-۱دستگاه تراش :

برای تراش قطعاتی با مقطع دایره به فرم واندازه های مختلف ازدستگاه تراش استفاده می شود .این دستگاه ازنظر نوع وظرفیت درنمونه های کوچک وبزرگ تولید شده است اما از نظر ساختمان ونوع کار به سه دسته تقسیم می شوند :

-   دستگاه تراش ومرغک دار : این دستگاه درتمام کارخانه ها وکارگاها  وحتی مراکز آموزشی نمونه هایی از آن وجوددارد (دستگاه تراش معمولی )

-         دستگاه تراش پیشانی تراش: از این دستگاه ،برای تراش قطعاتی با قطر بسیار بالا استفاده می شود .

-   دستگاه‌تراش عمودی : برای تراش قطعات‌بسیار‌بزرگ‌.قطور وسنگینی‌که‌نمی توان روی سه نظام دستگاههای فوق الذکر سوار کرد از این دستگاه استفاده می شود. محور کارو محور دستگاه به صورت عمودی می باشد دراین  نوع دستگاهها هدایت ابزار روی قطعه کار به مهارت خاصی نیازمند است .

(۴-۱-۱)قسمتهای مهم دستگاه تراش

باتوجه به شکل زیر قسمتهای مهم یک دستگاه تراش را می توان چنین معرفی کرد

۱-   جعبه دنده اصلی

۲-   جعبه دنده پیشروی

۳-   سوپرت

۴-   دستگاه حامل سوپرت

۵-   دستگاه مرغک

۶-   بستر ماشین

۷-   سینی ماشین

(۴-۲-۱) توضیح کاربرد وقستمهای مهم دستگاه تراش :

-   جعبه دنده اصلی : شامل تعدادی چرخ دنده ،با قطرهای مختلف می باشد که حرکت اصلی خودرا از الکتروموتور  می گیرندبا تنظیم سرعت دلخواه توسط اهرم های تعبیه شده روی همین قسمت‌،می‌توان‌محور اصلی (اسپیندل ) را باسرعت های متفاوت چرخاند. این چرخ دنده ها برای تنظیم سرعت وعده دوران مناسب جهت تراش قطعات با قطرها وجنس های مختلف تعبیه شده اند.

همانگونه که گفته شد با تغییر اهرم ها می توان سرعت دلخواه ومورد نیاز را بدست آورد این سرعت به عوامل زیر بستگی دارد :

۱-   جنس رنده

۲-   جنس قطعه کار

۳-   نوع تراش ( خشن کاری یا پرداخت )

۴-   مقدار عمق براده برداری

جهت دانلود متن کامل مقاله دستگاه تراش و فرز کلیک نمایید


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات