شنبه 13 بهمن 1397  11:12 ق.ظ

مقاله   ارزش های دینی و امنیت اجتماعی  یکی از تحقیق و مقاله های جامع و کامل و دارای منابع معتبر که به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد

مقدمه‏

نقش دین در شکل‏گیری و شکوفایی تمدن بشری از دیدگاه بسیاری از مورخان و جامعه‏شناسان‏ادیان قابل انکار نیست. پیامبران الهی پیام آوران خوشبختی دنیوی مردم در کنار سعادت اخروی‏آنها بوده‏اند. درنگاه قرآن، سرلوحه تعلیمات انبیاء علاوه بر ایمان به غیب و عبودیت پروردگار،دعوت بشر به عدالت ومبارزه با هرگونه ظلم وتبعیض و استبداد و اختناق و اسارت‏های اجتماعی‏و سیاسی، و برقراری امنیت و حاکمیت عدل وحق و تعلیم و تربیت و خود سازی‏و آزادی فکری‏و روحی از خرافات و عقاید باطل و روشن‏بینی و واقع نگری و فرجام بینی و نیز احساس‏مسئولیت دربرابر بیچارگان و مستضعفان می‏باشد.

دین اسلام پیش شرط اصلی سلامت و سعادت اجتماع انسانی را دراعتقاد به خدا و استقرارامنیت می‏داند. این نیاز به امنیت تا بدانجا ارزشمند است که حتی امنیت بر معیشت تقدم داده شده‏است. چنانکه امام علی علیه‏السلام می‏فرماید نعمتی گواراتر از امنیت نیست. (غرر الحکم، ۴۳۵ ۱۳۸۳) با این توصیف، به میزانی که امنیت در حوزه فردی و اجتماعی قوام و استقرار می‏یابد، به‏همان میزان شادابی، سرزندگی، پویائی و شکوفائی در انسان‏ها و اجتماع آنان تبلور یافته واحساس خوشایند امنیت جلوه گر می‏شود. بدین لحاظ، رویش احساس امنیت مبتنی است برارتقاء سطح ارزش گرائی دینی جامعه است که می‏تواند تاثیر مستقیمی بر امنیت جامعه ودرنهایت امنیت ملی‏داشته باشد. چنانکه یکی از آثار و برکات ایمان، رسیدن به مقام امن و امنیت‏است. یعنی یکی از ویژگیهای فرد مومن و جامعه مؤمنان این است که در برابر حوادث و عوامل‏تهدید کننده و بیم دهنده، خوف و دغدغه ای احساس نمی‏کنند و از زندگی آسوده و مطمئنی‏برخوردارند (الذین آمنو و لم یلبسوا ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن و هم مهتدون) (انعام: ۸۲) یعنی آنها که ایمان آوردند و ایمان خودرا به ظلم نیالودند، برای آنها ایمنی وآسودگی است و هم آنها به حقیقت هدایت یافته اند. (الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله‏الا بذکر الله تطمئن القلوب) (رعد: ۲۸) یعنی آنها که به خدا ایمان آورده و دلهاشان به یادخدا آرام می‏گیرد. آگاه باشید که تنها با یاد خداست که دلها آرام می‏گیرد.


جهت دانلود متن کامل مقاله  ارزش های دینی و امنیت اجتماعی کلیک نمایید


نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic