چهارشنبه 19 دی 1397  07:51 ب.ظ

آسیب ­دیدگی­های تروماتیک

مقاله آسیب ­دیدگی­های تروماتیک یکی از تحقیق و مقاله های جامع و کامل و دارای منابع معتبر که به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد

آسیب­دیدگی­های تروماتیک  مغز( TBI )

در نتیجه عملکرد و ساختمان پیچیده مغز و سیستم عصبی مرکزی هر گونه ایجاد اختلال در آن منجر به بروز عوارض گوناگون و متعددی در بدن می­شود. از جمله مهم­ترین و شایع­ترین صدمات وارده بر سیستم عصبی مرکزی آسیب­دیدگی­های سر می­باشند. آسیب دیدگی­های سر دارای طبقه بندی وسیع و گسترده­ای هستند که انواع آسیب­دیدگی­های پوست سر، جمجمه یا مغز را شامل می­شوند. آسیب­دیدگی­های تروماتیک مغز (TBI) شدیدترین و جدی­ترین حالت آسیب­دیدگی مغز می­باشند (۲۹). صدمه به سر ناشی از ضربه به هر گونه ضایعه آناتومیکی یا اختلال عملکردی که بوسیله نیروی عمل خارجی در اسکالپ، استخوان های جمجمه، پرده­های مننژ، مغز یا اعصاب جمجمه به تنهایی یا در ترکیب با هم ایجاد شده باشد، اطلاق می­شود (۲۷). آسیب دیدگی­های سر دارای دامنه­ای متفاوت بوده و از تکان مغزی تا کما و مرگ را در بر می­گیرند. علل شایع آسیب ­دیدگی­های تروماتیک مغز عبارتند از: زمین خوردگی و یا سقوط از بلندی (۲۸%)، تصادف با وسایل نقلیه موتوری (۲۰%)،  برخورد با اشیاء (۱۹%) و ضرب و شتم (۱۱%).

گروه سنی ۱۹-۱۵ سال بیشتر در معرض خطر TBI قرار دارند. مردان تقریباً دو برابر زنان دچار این نوع آسیب­ها می­ گردند. سالمندان ۷۵ ساله یا بالاتر، با بیشترین خطر بستری شدن در بیمارستان و نیز مرگ به دلیل TBI روبرو هستند (۲۹).

جهت دانلود متن کامل  آسیب ­دیدگی­های تروماتیک کلیک نمایید


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات